Péče o šperky & materiály

STŘÍBRO AG 925/1000

Většina šperků NIIKA je vyrobena ze stříbra o ryzost Ag 925/1000, které neobsahuje nikl. Přirozenou vlastností stříbra je postupná oxidace, která se většinou projeví tak, že šperk začne na povrchu černat (tzv. koroze). Zejména vlhké prostředí oxidaci velmi urychluje, zatímco na čistém a suchém vzduchu je stříbro stálejší. Důležité je, že oxidaci lze odstranit. Stříbro se dá lehce a rychle vyčistit za pomoci měkkého textilního hadříku (nejlépe speciálního hadříku pro údržbu stříbra, který je snadno dostupný), či roztoku pro čištění stříbrných šperků. V roztoku šperk ponechejte maximálně šest vteřin, poté jej opláchněte v silném proudu ledové vody a otřete jemným papírovým ubrouskem.

 

Tipy na údržbu:

1. Časté a pravidelné nošení šperku může být účinnou prevencí proti korozi. Pokud stříbrný prsten či náhrdelník na rok odložíte do šperkovnice, je pravděpodobné, že až se k němu vrátíte, bude silně zoxidovaný. Pokud však budete šperk často nosit, třením z něj mikročástice koroze odstraníte a zabráníte tak jeho zčernání.  

2. Stříbrnému, nepokovenému šperku by neměl nijak vadit kontakt s čistou, studenou vodou. Jakmile však přijde do kontaktu s mýdly či šampony, dojde k chemické reakci, v důsledku, které šperk může změnit barvu. 

3. Stříbro je ušlechtilý kov, je však třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Neskladujte tedy šperk na místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály (v peněžence apod.) a nevystavujte jej mechanickému tlaku. Šperk skladujte ve šperkovnici na textilním podkladu, ukládejte odděleně, abyste zabránili poškrábání. 

4. Jakmile šperk z těla sundáte, otřete jej čistým měkkým hadříkem. Je nutné odstranit pot a mastnotu, obzvláště v letních měsících. Šperk nenoste při fyzické práci (úklid, cvičení, zahradničení, mytí nádobí, …) a chraňte jej před nárazy a kontaktem s tvrdými předměty. 

5. Nedoporučujeme čistit šperk jinými, než doporučenými způsoby (tedy např. přípravkem na mytí nádobí, sodným roztokem, či pomocí zubního kartáčku atp.). Doporučujeme používat pouze speciální roztoky a hadříky přímo určené k čištění stříbrných šperků. 

 

 

POZLACENÝ ČI POKOVENÝ ŠPERK

Stříbrné šperky, které jsou pozlacené (tzv. GOLD PLATED) mají na sobě velmi tenkou vrstvu 14k nebo 18k zlata, která se nanáší galvanicky. Jedná se obvykle o velmi tenké zlaté vrstvy, od jedné desetiny až do cca deseti mikrometrů. 

U pokovených šperků (tzv. GOLD FILLED) jde o pokovení tzv. plátováním. Mechanickým působením a vyšší teplotou se spojuje stříbro s tenkým plíškem 14k nebo 18k zlata. Je to velmi pevné spojení a tloušťka zlaté vrstvy bývá o jeden až dva řády větší než u galvanického pozlacení. Jedná se tedy ve smyslu nánosu zlaté vrstvy o kvalitnější šperk a pozlacení zde vydrž mnohem déle než u typu GOLD PLATED.  

Pozlacení i pokovení šperku, je-li nošen, je vždy pouze dočasné. Přestože galvanické pozlacení má větší tendenci se častým třením vytrácet než u pokoveného šperku,  je třeba dodržovat všechny potřebné pokyny k tomu, aby pozlacení/pokovení šperku vydrželo co nejdelší dobu. Výdrž pozlacení závisí od vašeho zacházení se šperkem. Stejně jako nepozlacený stříbrný šperk, neskladujte ho ve vlhkém či znečištěném prostředí. Pokovený šperk se velice špatně snáší s chemikáliemi. Víte-li tedy, že budete nanášet např. fixační sprej na vlasy, šperk si zakryjeme, či nejlépe sundáme, aby s ním nepřišel do kontaktu. Tímto způsobem je důležité se vyvarovat i kontaktu ostatních sprejů, parfémů, mýdel, šamponů, tělových mlék a jiné kosmetiky. Masti, krémy a oleje na sobě nechte zaschnout a až poté si šperk opět nasaďte. Taktéž nedoporučujeme se šperkem uléhat. Prsteny, vzhledem k vysoké míře tření a pocení v dlani, ztrácejí zlatou barvu daleko rychleji, než jiné pozlacené druhy šperků a již v horizontu několika týdnů může být ztráta pozlacení znatelná.

 

znackapunc