Péče o šperky & materiály
Stříbro
Šperky ze stříbra o ryzosti Ag 925/1000 neobsahují nikl. Přirozenou vlastností stříbra je postupná oxidace, která se většinou projeví tak, že šperk začne na povrchu černat (tzv. koroze). Zejména vlhké prostředí oxidaci velmi urychluje, zatímco na čistém a suchém vzduchu je stříbro stálejší. Důležité je, že oxidaci lze odstranit. Pokud šperk necháte ležet delší dobu v šuplíku či šperkovnici, může zoxidovat rychleji. Nejlepší způsob jak korozi předejít je časté a pravidelné nošení šperku.
Pozlacené stříbro
Stříbrné šperky, které jsou pozlacené (tzv. GOLD PLATED) mají na sobě velmi tenkou vrstvu 14k nebo 18k zlata, která se nanáší galvanicky. Jedná se obvykle o velmi tenké zlaté vrstvy, od jedné desetiny až do cca deseti mikrometrů. Upozorňujeme, že pozlacení šperků není trvalé. Výdrž pozlacení závisí od Vašeho zacházení. Zároveň i pozlacené stříbrné šperky mohou na povrchu zoxidovat (tzv. koroze), ale i tady lze korozi odstranit.
Tipy na údržbu stříbrných šperků
- Stříbrným šperkům nijak nevadí kontakt s vodou. Pozor ovšem na kosmetické přípravky či chemikálie, se kterými se šperk může snášet velice špatně a může změnit barvu.
- Na spaní, sportovní aktivity, mytí nádobí či jiné pracovní činnosti doporučujeme šperky VŽDY sundávat, aby se nepoškrábaly. U pozlacených šperků to platí dvojnásobně - vyhnete se tak nežádoucímu tření, které může pozlacení rychleji vytratit.
- Časté a pravidelné nošení šperku může být účinnou prevencí proti korozi. Pokud stříbrný prsten či náhrdelník na rok odložíte do šperkovnice, je pravděpodobné, že až se k němu vrátíte, bude silně zoxidovaný. Pokud však budete šperk často nosit, třením z něj mikročástice koroze odstraníte a zabráníte tak jeho zčernání.
- U stříbra je však třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Nastavitelné prstýnky, pokud jsou často ohýbány, se mohou zlomit. U prstýnků s nastavitelnou velikostí doporučujeme nastavit velikost jen jednou a pak už s prstýnkem nemanipulovat.
- Korozi u stříbra lze vyčistit hadříkem na stříbro nebo ve speciálním čistícím roztoku na stříbrné šperky.
- Jakmile šperk z těla sundáte, otřete jej čistým měkkým hadříkem na stříbro a skladujte na suchém místě nejlépe v uzavíratelného pytlíku, aby se na něj nedostala vlhkost a mohl zoxidovat.
- Neskladujte tedy šperk na místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály (v peněžence apod.)
- Nedoporučujeme čistit šperk jinými, než doporučenými způsoby (tedy např. přípravkem na mytí nádobí, sodným roztokem, či pomocí zubního kartáčku atp.). Doporučujeme používat pouze speciální roztoky a hadříky přímo určené k čištění stříbrných šperků.
Pozlacená mosaz
Mosazné šperky, které jsou pozlacené (tzv. GOLD PLATED) mají na sobě tenkou vrstvu 14k nebo 18k zlata. Ovšem na mosazi drží pozlacení o něco lépe než na stříbře, je odolnější. Pozlacená mosaz neobsahuje nikl ani olovo. Šperky z pozlacené mosazi jsou nealergenní a jejich voděodolný lak má lesk, který vydrží. I přesto upozorňujeme, že pozlacení těchto šperků není zcela trvalé. Výdrž pozlacení závisí od Vašeho zacházení.
Tipy na údržbu šperků z pozlacené mosazi
- Se šperkem se můžete koupat, dejte ale pozor na kosmetické přípravky a chemikálie, se kterými se pozlacený šperk může snášet velice špatně.
- Na spaní, sportovní aktivity, mytí nádobí či jiné pracovní činnosti doporučujeme šperky VŽDY sundávat, aby se nepoškrábaly a předešlo se tření, které může pozlacení rychleji vytratit.
- Šperk z pozlacené mosazi můžete také čistit či přeleštit naším hadříkem na stříbro.
- Šperky skladujte na suchém místě, nejlépe v uzavíratelném pytlíku, aby se na něj nedostala vlhkost a jiné nečistoty.
Gold filled
Pozlacení šperků GOLD FILLED je velmi odolné. Jedná se o pevně spojenou silnou vrstvu 14k zlata s kvalitní klenotnickou mosazí. Materiál GOLD FILLED je mnohem odolnější než pozlacené stříbro či mosaz a rozhodně cenově dostupnější než pravé zlato. Jedná se tedy ve smyslu nánosu zlaté vrstvy o kvalitnější šperk a pozlacení zde vydrží mnohem déle než u typu GOLD PLATED.
Tipy na údržbu šperků GOLD FILLED
- Se šperkem se můžete koupat, dejte ale pozor na kosmetické přípravky a chemikálie, se kterými se pozlacený šperk může snášet velice špatně.
- Na spaní, sportovní aktivity, mytí nádobí či jiné pracovní činnosti doporučujeme šperky VŽDY sundávat, aby se jejich povrch nepoškrábal.
- V případě čištění či leštění šperku GOLD FILLED můžete použít i náš speciální leštící hadřík na stříbro. Hadříkem lze vyleštit i zašlá zčernalá místa, která se mohou objevit zejména ve spojích.
- Šperky skladujte na suchém místě, nejlépe v uzavíratelném pytlíku, aby se na něj nedostala vlhkost a jiné nečistoty.
Zlato
Žluté zlato o ryzosti 14k 585/1000 - jedná se o velmi odolný a stálý materiál, který není náchylný ke korozi. Zároveň je vhodný pro citlivou pokožku. Při správné péči, ne nijak náročné, nedochází u zlatých šperků k vyblednutí ani k opotřebení. Pamatujte, pokud chcete, aby vám šperk vydržel na celý život, investujte do minimalistických, nadčasových zlatých šperků, které se dají snadno kombinovat s jinými moderními šperky.
Tipy na údržbu zlatých šperků
- Odkládejte šperky při sportu, náročnější manuální práci i při manipulaci s chemikáliemi nebo použijte ochranné rukavice.
- Pokud je třeba zlatý šperk vyčistit, použijte k tomu speciální hadřík či roztok na čištění zlatých šperků.
- Zlaté šperky po sundání ukládejte do šperkovnice na suché místo, mimo dosah přímého slunečního záření tak, aby se nedotýkaly ostatních šperků a nemohlo tak dojít k vzájemnému poškrábání.
Chirurgická ocel
Chirurgická ocel 316L je nejčastější materiál u piercingových náušnic. Největší výhodou chirurgické oceli je, že nezpůsobuje alergické reakce, a tak si dokonalý šperk mohou dopřát i ti, kteří bojují s citlivostí své pokožky. Šperky z chirurgické oceli nečernají, nekorodují a jsou velmi odolné, takže je můžete bez obav nosit každý den, bez toho, aniž byste jim museli věnovat přehnanou péči.
Tipy na údržbu šperků z chirurgické oceli
- Chirurgická ocel vyžaduje minimální péči. Pokud jsou šperky z chirurgické oceli znečištěné, můžete je snadno vyčistit pomocí jemného hadříku, vlažné vody a mýdla.
- Šperky skladujte na měkkém, chladném místě mimo dosah přímého slunečního záření.
ŠPERKY AGAPÉE
Pozlacená/postříbřená mosaz
Šperky AGAPÉE jsou vyrobeny z mosazi, která je galvanicky pozlacená nebo postříbřená. Použitá mosaz neobsahuje nikl ani olovo a nejsou tedy alergenní. Tloušťka pozlacení či postříbření je 3 mm, která dodá šperkům jedinečný odstín a zároveň zajistí voděodolnost a lesk. Pozlacení/postříbření vydrží u Agapée šperků opravdu dlouho, i tak je ale dobré o ně správně pečovat, aby vám vydržely jako nové co nejdéle.
Tipy na údržbu AGAPÉE šperků
- Se šperkem se můžete koupat, dejte ale pozor na kosmetické přípravky a chemikálie, se kterými se šperk může snášet velice špatně.
- Na spaní, sportovní aktivity, mytí nádobí či jiné pracovní činnosti doporučujeme šperky VŽDY sundávat, aby se nepoškrábaly nebo jinak poničily.
- Šperky AGAPÉE můžete také čistit či přeleštit naším hadříkem na stříbro.
- Šperky skladujte na suchém místě, nejlépe v uzavíratelném pytlíku, aby se na něj nedostala vlhkost a jiné nečistoty.